انتقادات امنیت همکاری انفجار اوکراین

انتقادات: امنیت همکاری انفجار اوکراین بین الملل شرق اوکراین اوکراین سازمان امنیت و همکاری اروپا

بعدازظهر یکشنبه در نخستین جلسه هیئت دولت دوازدهم، صندلی وزیر نیرو خالی بود. جایگاهی که می توانست محل استقرار حبیب الله بیطرف اصلاح طلب ترین وزیر پیشنهادی حسن رو

معمای بیطرف

معمای بیطرف

عبارات مهم : سیاسی

بعدازظهر یکشنبه در نخستین جلسه هیئت دولت دوازدهم، صندلی وزیر نیرو خالی بود. جایگاهی که می توانست محل استقرار حبیب الله بیطرف اصلاح طلب ترین وزیر پیشنهادی حسن روحانی باشد ولی نمایندگان مجلس به همان اندازه که تسلیم اقناع و وعده های بعضی وزرا شدند و ایراد فاحش بعضی وزیران را به صورت خاص رد کردند و جهت خیلی ها هم فرش قرمزی به سوی پاستور گسترانیدند، راه بیطرف به سوی ساختمان شماره 4 بزرگراه نیایش را ناهموار کردند و با ورود مجدد او بعد از دو دوره وزارت در دولت اصلاحات، به وزارتخانه نیرو ممانعت ورزیدند.

معمای بیطرف

تنها 133 رای موافق جهت بیطرف از مجلس همسو و همراه دولت، انتقادات بسیاری از کنشگران اصلاح طلب سپهر سیاسی کشور را برانگیخته است.

سعید حجاریان، تئوریسین جریان اصلاحات بر این باور است که «رای نیاوردن بیطرف و رای آوردن جهرمی با آن همه مخالف نشان می دهد که پرسشها جدی وجود دارد و مردم هم نسبت به پرسشها خیلی حساس هستند.خیلی حیف شد که شخصی مثل بیطرف نتوانست از مجلس جهت تصدی مسئولیت وزارت نیرو رای کافی به دست آورد.»

بعدازظهر یکشنبه در نخستین جلسه هیئت دولت دوازدهم، صندلی وزیر نیرو خالی بود. جایگاهی که می توانست محل استقرار حبیب الله بیطرف اصلاح طلب ترین وزیر پیشنهادی حسن رو

آذر منصوری، فعال سیاسی اصلاح طلب نیز در اینستاگرام خود نوشته است: «مهندس بیطرف عالی ترین گزینه ای بود که در چهار سال پیش رو می توانست وزیر نیروی دولت دوازدهم باشد، ولی مجلس دهم به او رای نداد.»

اما جواد امام، مدیر بنیاد باران موضع به نسبت تندتری را نسبت به سایرین اتخاذ کرده و اطراف عدم کسب رای اعتماد بیطرف از مجلس، در توییتر خود گفته است: «باز هم گندم نماهای جو فروش! رای عدم اعتماد به بیطرف نتیجه صداقت، سلامت و پاسخ منفی ایشان به خواسته های مردها (ت، و، ح، ن) در جلسه میدان آرژانتین بود.»

در خصوص چرایی نرسیدن بیطرف به پاستور گفته های بسیاری مطرح می شود. اظهاراتی که گاهی یکی نقیض دیگری هست. بعضی از پاسخ منفی بیطرف به «ت، و ، ح ، ن» در جلسه آرژانتین سخن می گویند و بعضی جهت ایجاد اختلاف بین اصلاح طلبان علت را ناشی از خصومت شخصی او با مدیر فراکسیون امید می دانند.(!) چیدمان همین پرسشها در کنار هم باعث طرح «معمای بیطرف» شده است هست. معمایی که پاسخ آن هر چه باشد وزارت نیرو را از حضور یکی از اشخاص شاخص اصلاح طلب محروم ساخته است.

معمای بیطرف

حذف ، از نگاه امیدی ها

در خارج از بهارستان و پیش از فرارسیدن روز رای گیری، تنها ایراد وارده بر مدیریت بیطرف احداث سد گتوند در وقت اصلاحات بیان می شد که در آن وقت مشکلاتی جهت مردمان ساکن استان چهارمحال و بختیاری آفرید. ولی این اتفاق ناقض مدیریت کارآمد بیطرف نبود. به هر روی، در داخل بهارستان اظهارنظرها راجع به رای نیاوردن بیطرف آنچنان گوناگون و متناقض است که در خوشبینانه ترین حالت، خود نمایندگان مردم هم نمی دانند آیا حبیب الله بیطرف رای نیاورده است ولی با اتخاذ نگاهی بدبینانه انگار بهارستانی ها ترجیح می دهند که به لاپوشانی ماجرای از بین بردن وزیر اصلاح طلب بپردازند.

بعدازظهر یکشنبه در نخستین جلسه هیئت دولت دوازدهم، صندلی وزیر نیرو خالی بود. جایگاهی که می توانست محل استقرار حبیب الله بیطرف اصلاح طلب ترین وزیر پیشنهادی حسن رو

از هرسوی فراکسیون امید هم نماینده ای از دریچه نگاه خود علت رای نیاوردن بیطرف را بیان می کند:

عدم انگیزه کافی!

بهرام پارسایی سخنگوی فراکسیون امید علت رای نیاوردن بیطرف را نداشتن انگیزه کافی در این وزیر پیشنهادی می داند. او در اینباره گفته است: «یکی از دلایل مهم که بیطرف موفق به کسب رای اعتماد مجلس نشد این بود که حتی در کمیسیون های تخصصی هم جهت دفاع از برنامه های خود حضور پیدا نکرد و در لابی ها حضور نداشت. ظاهرا انگیزه چندانی جهت وزارت در ایشان وجود نداشت آیا که اگر در چند کمیسیون حضور پیدا می کرد، می توانست رای کسب کند و حتی اگر نصف آرای ممتنع به نفع ایشان جذب می شد کرسی وزارت را به دست می آورد. البته مطالبات منطقه ای و استانی هم در رای ایشان اثرگذار بود.»

معمای بیطرف

بی اخلاقی فراکسیونی

احمد مازنی نماینده مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران و عضو فراکسیون امید رای نیاوردن بیطرف را بی اخلاقی تشکیلاتی می داند. او در اینباره اظهار داشته است: «برخی از نمایندگان با پایبندی بر تعهد سیاسی خود به فراکسیون مربوطه به وزرا رای دادند ولی بعضی دیگر از نمایندگان رای خود را براساس پرسشها منطقه ای و شخصی و خارج از رای فراکسیون ها مطرح کردند. این عنوان زیاد در مورد آقای بیطرف دیده شد که کار تشکیلاتی منسجم و غیرشفافی صورت گرفت تا او رای نیاورد و ما این را در دقایق آخر متوجه شدیم. به همین علت به نظرم بداخلاقی فراکسیونی در رای ندادن به آقای بیطرف اعمال شد. در این بین تلاش نمایندگان استان خوزستان نیز بی تاثیر نبود.»

آفت وعده صدق!

محمود صادقی بر این باور است که رای نیاوردن بیطرف را باید در عدم خلاف گویی او جستجو کرد. او در توییتی چنین نوشت: «بیطرف در برابر اصرار نمایندگانی که دغدغه بی آبی حوزه انتخابیه خود را دارند، حاضر نشد وعده ای علی رغم نظر کارشناسی خود بدهد.»

مشکل جغرافیایی

علیرضا رحیمی نماینده مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در گفتگو با «آفتاب یزد» اظهار داشت که عدم کسب رای اعتماد بیطرف علت جغرافیایی داشته است تا سیاسی. او در اینباره به خبرنگار آفتاب یزد گفت: « عنوان عدم اخذ رای اعتماد آقای بیطرف از طرف فراکسیون مستقلین و فراکسیون زاگرسیان دنبال شد. مجمع نمایندگان خوزستان و مجمع نمایندگان استان چهارمحال و بختیاری و بعضی استان هایی که دارای تنش آبی بودند یک جو فراگیر علیه آقای بیطرف به راه انداختند که زیاد از آنکه سیاسی باشد، جغرافیایی بود. البته بعضی از نمایندگان فراکسیون امید هم مخالف آقای بیطرف بودند ولی موضع کلی فراکسیون امید علیه آقای بیطرف نبود.»

پدرکشتگی یزدی؟!

در میان این بیانات ضد و نقیض، ابوالفضل موسوی بیوکی نماینده مردم یزد و اشکذر در بهارستان و عضو فراکسیون امید که در قامت نماینده مخالف بیطرف در جریان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی به ایراد نطق پرداخت علت رای نیاوردن بیطرف را یک خصومت تاریخی دانسته و اظهار داشته است که مجمع نمایندگان استان یزد و یکی از نمایندگان مشهور پایتخت کشور عزیزمان ایران او را مجبور به ایراد نطق مخالف علیه بیطرف یزدی کرده اند! موسوی بیوکی در اینباره گفته است: «متن اینجانب جهت مخالفت با ایشان نبود و فقط طرح مطالبات موکلینم در استان یزد بود.

بنده مامور شدم که جهت جلوگیری از حملات شدید مخالفین به ایشان جهت مخالفت در پشت تریبون حاضر شوم. متنی که بنده قرائت کردم با هماهنگی مجمع نمایندگان استان تهیه آن انجام شد و حتی به وسیله بعضی همکاران اصلاح گردید. صحبت بنده در جهت ماموریتی بود که از طرف فراکسیون امید برعهده من گذاشته شده است بود و تمام اتفاقات با مدیریت و هماهنگی انجام شد.(!)» از آنجا که استان یزد خاستگاه محمدرضا عارف و همینطور حبیب الله بیطرف بوده هست، موسوی بیوکی علت رای نیاوردن بیطرف را «پدرکشتگی یزدی» دانسته است!

رد خصومت یزدی!

ماجرای خصومت تاریخی میان بیطرف و عارف پیش از بسته شدن نطفه، پاره شد چراکه یک منبع نزدیک به بیطرف در گفتگو با آفتاب یزد این اتفاق را به کل رد کرد و رابطه میان مدیر فراکسیون امید و حبیب الله بیطرف را صمیمانه بیان کرد و حتی اظهار داشت که این دو در جلسات نظام مهندسی نیز یکدیگر را ملاقات می کنند و با یکدیگر ارتباط نزدیکی دارند. علیرضا رحیمی عضو فراکسیون امید و نماینده مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران هم به تکذیب نقش عارف در رای نیاوردن بیطرف پرداخت و در گفتگو با «آفتاب یزد» اظهارداشت: «فراکسیون امید به هیچ وجه حرکتی علیه آقای بیطرف نکرد. آقای عارف هم متنی را جهت هیچ نطقی تهیه نکرد چه برسد به اینکه جهت آقای موسوی علیه آقای بیطرف متنی بنویسید. این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: حتی قبل از نطق دفاع آقای بیطرف من با آقای دکتر عارف صحبت کردم و ایشان می خواست در جهت دلگرمی آقای بیطرف با او صحبت کوتاهی داشته باشد.»

فراکسیون مبرا، ابهامات باقی مانده

هنوز معمای رای نیاوردن بیطرف از مجلس همسو با دولت حل نشده هست. یکی از ابهاماتی که اطرافیان بیطرف هم متذکر شده است اند آن است که وقت بررسی صلاحیت بیطرف 144 نماینده جهت ایراد نطق موافق عضویت کرده بودند ولی در نهایت 133رای موافق در اختیار بیطرف قرار می گیرد.

به هرروی، علت هرچه است ارتباطی با فراکسیون امید و مدیر آن ندارد آیا که می توان به وضوح دریافت که با توجه به عضویت 100 نماینده در فراکسیون امید، همان 133 رای بیطرف هم مرهون آرای امیدی ها بوده هست. ولی هنوز نمی توان دریافت که آیا از مجلسی که همسو با اصلاح طلبان و دولت بوده هست، وزیر مورد تایید مدیر دولت های هفتم و هشتم رای کافی را به دست نیاورده هست. شاید تاریخ به حل این معما بپردازد.

ولی بازدیدکنندگان در اینترنت به خاص مردم یزد از نمایندگان خودشان گلایه مند هستند آیا کسی که اگر جهت نمایندگی مجلس در یزد نامزد می شد حالا به جای شما او در مجلس نشسته بود و چه سریع فراموش کردی حمایت های مهندس بیطرف را در وقت انتخابات مجلس شورای اسلامی وعده ما سال 98.

واژه های کلیدی: سیاسی | استانی | استان یزد | اصلاح طلب | اصلاح طلبان | نماینده مجلس | نمایندگان مجلس | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog